Nõuanded
Materjalid sellel veebisaidil on üldharidusliku sisuga ja ainult informatsiooniks. Informatsiooni, mida sa loed sellelt veebisaidilt, ei saa asendada meditsiinitöötajaga. Alati tuleb rääkida oma arstiga Teie probleemide diagnoosimiseks ja raviks .
Äge seljavalu
Valuhoo võib vallandada mõni süütu liigutus, näiteks kummardamine, millegi ülestõstmine maast, kiire ja jõuline liigutus. Tegelik selja kahjustus aga on toimunud juba varem tavaliselt suurema füüsilise koormuse või monotoonse tegevuse ajal. Nii on tekkinud juba eelnevalt seljalihaste pinge. Seljalihaste pinge eesmärgiks on kaitsta lülisammast liiga suure koormuse eest. Järgmisel päeval peale koormust on seljalihased kanged ja valutavad või vastupidi lõdvad ega suuda lülisammast kaitsta ja toetada. Mehaanilise kahjustuse korral kaotab kogu lülisamba süsteem oma stabiilsuse. Näiliselt süütu liigutus on kui viimne tilk karikas, mis kutsub esile lihaste krampliku kokkutõmbe, ligamentide pinge, lülivaheketta väljasopituse või fassetliigese põletiku. Selle eest ei ole kaitsud keegi - ägeda seljavalu all võivad kannatada nii hästi treenitud, kui ka treenimata inimesed
Ägeda seljavalu põhjused
Ägedat seljavalu põhjustavad sagedamini kroonilised seisundid:
- Halb rüht
- Nõrk lihaskorsett
- Osteoartroos
- Osteoporoos
- Ebaõige raskuse tõstmine
Ebaõigel raskuste tõstmisel, ette kummardudes võib selg kergesti viga saada. Kummargil asendist raskuse tõstmisel langeb lülidevahelisele liigesele ligi kahekordne koormus, mis võib liigestele, ligamentidele või lülivahekettale liiga teha.
Ülemäärane või harjumatu kehaline koormus
Sageli on ägeda seljavalu põhjustaja suur kehaline pingutus, eriti see, millega kaasnevad kehapöörded. Mõne tegevuse korral toimub liikumine peamiselt ühes suunas ja sellega koormatakse teatud kindlad lihased. sellisel juhul muutuvad vastand funktsiooniga lihased nõrgemaks ja lõdvemaks, lihased kaotavad täieliku kokkutõmbuvuse võime ega suuda kehapöörde sooritamisel tekkivale suuremale survele vastu panna. Selline situatsioon võib tekkida kui liiga intensiivselt ja kaua pumbatakse oma kõhulihaseid. Selline oht varitseb tavaliselt füüsiliselt aktiivseid patsiente.
Mida teha?
Kui tekib äge seljavalu tuleb kõigepealt pooleliolev tegevus katkestada ja püüda voodisse või põrandale heita isegi kui see on võimalik ainult roomates. Erandik on kukkumine, õnnetusjuhtum. Pikali asendis väheneb koormus lülisambale ja lihased lõõgastuvad veidi Leia endale soodne asend
Selili asend on lülisamba koormuse vähendamise kohalt kõige tõhusam, proovi enne ilma padjata. Kui antud asend ei leevenda valusid kasuta patjasid, pannes need pea,või jalgade alla. Kui valu kiirgub jalga aseta jalad kõrgele padjahunnikule nii, et jalad oleksid puusadest ja põlvedest täisnurga all.
Testi
Kui need asendid ei leevenda valu siis tee kindlaks,kui tõsise probleemiga on tegemist?
1. Kui esineb üks alltoodud tunnustest, tuleks jääda liikumatuks ja paluda kellelgi arstiabi kutsuda
- juhtus mingi õnnetus
- tegemist oli kukkumise või ootamatu põrutusega
- Üks või mõlemad jalad on äkki tuimaks muutunud
2. Kui esineb üks alltoodud tunnustest, on vajalik kohene arstiabi. Helista perearstile või haigla vastuvõtuosakonda.
- Sul on valu rindkeres,või vaskus käes või õlas
- Ühegi asendiga valu ei leevendu ja muutub tugevamaks
- Jalad muutuvad järjest tuimemaks ja külmemaks, esineb raskusi põie ja soole tuhjendamisel
- Valu on pidev ja tugev ning vaibub ainult ette kummardamisel
3. Kui esineb üks alltoodud tunnustest, tuleks lähematel päevadel arsti poole pöörduda
- Käsi või jalg on tuim ning esineb sipelgate jooksmise tunne
- Sa oled viimasel ajal kaalust alla võtnud, oled väsinud ja haiglase olekuga
- Sa oled rase
- Oled üle 60 aasta vana
4. Kui esineb üks alltoodud tunnustest,jää 24 tunniks voodisse. Kui enesetunne selle aja jooksul ei parane konsulteeri arstiga
- Asendi vahetusel valu iseloom muutub
- Hiljuti sai sulle osaks tavaliselt suurem koormus
- Sa tegid järske kehapöördeid või tõstsid suuri raskusi
V abi
Viis abinõu
Alati püüa leida selline asend milles valu kaob või väheneb ja jää sellesse asendisse 24 tunniks. Kuid pea meeles, et siiski on vaja end tasakesi liigutada. Siin tuleks testida milline harjutus vähendab valu.
Esimene abi - Külm: Nii kiiresti kui võimalik aseta valutavale seljale külmakott (10-15 minutit iga tund). Külm vähendab turset, vähendab valu ja kiirendab patanemist.
Teine abi - Valuvaigistid : Osad ravimid mida kasutada valuvaigistamisks on ilma retseptita apteegis saadaval ja on kasulik et vajadusel oleks ka teie koduapteegis. Kui tavaline valuvaigisti ei vähenda valu HELISTA OMA PEREARSTILE. Valu korral võib võtta sisse aspiriini, iburofeeni, võib sisse võtta ka paratsetamooli NB! mitte rohkem kasutada kui on ravimi infolehel kirjas. Ärge arvake et võttes suurema koguse ravimit siis ehk aitab valu leevendada. Olge ettevaatlik tavaliste valuvaigistite kasutamisel kui teil on probleeme seedimisega, kõhuvaludega!
Kolmas abi - Kerged jalutused: Kolm kuni viis minuit iga kolme tunni tagant hästi tasasel pinnal alustada nii kiiresti kui võimalik , et hoida lihased aktiivsed. Jalutada ainult nii palju kui seda võimaldab valu eriti valu jalas. Pane tähele , et see on üks osa sinu harjutuste programmist. Ära püüa teha mitte kunagi kahte asja korraga. Poeskäimine, pakkide kandmine või koeraga jalutamine on kasutu - see ei ole jalutamine.
Neljas abi - Lõõgasta lihaseid: Kuula kerget muusikat. Proovi hingata sügavalt harjuta hingamise faasidega koos pingestama ja lõõgastama oma lihaseid. Aitab ka paraja soojusega vann, millesse on lisatud aroomiõlisid.
Viies abi - Venita lihaseid
HOIATUS!
Kui harjutuse või asendis olemise ajal valu tugevneb ja võtab suurema ala tuleb liigutuse sooritamine kohe lõpetada, vastasel korral võib haiguslik kahjustus süveneda. Esimese kahe päeva jooksul teostatakse harjutusi kolmel korral kolm korda päevas. Kui valu taandub võib korduste arvu suurendada kuni kümneni.
Valu leevendavad asendid
Lamamine kõhuli käed kõhu all
Valu püsimisel aseta padi kõhu alla - püüa puusa kallutada ühele või teisele poolele püüa jälgida millises asendis valu väheneb. Säilita selline asend
Alusta harjutustega
Puusatõsted .
1. Lama selili, põlved täisnurga all tallad vastu maad.
2. Tõsta puusad põrandalt veidi ülesse ja suru seejärel vastu maad. Pea meeles, et rindkere ei tõuseks ega liiguks.
3. Tee harjutust kolm korda. Lõpeta nii, et selja alumine osa ei oleks tõstetud ega vastu maad, vaid vahepealses asendis. Esimesel kahel päeval tuleks piirduda kolme korraga, hiljem võib korduste arvu suurendada kümneni.
Põlvede kallutamine
1-Lama selili, jalad põlvest kõverdatud, puusad põrandal.
2. Kalluta põlvi ühelt küljelt teisele, lastes neid langeda nii madalale, kui mugav ja valutu on.NB! kui teisele poole valu suureneb, siis ärge sellele poole kallutage.
Esimesel kahel päeval tuleks piirduda kolme korraga, hiljem võib korduste arvu suurendada.
Järgmisel päeval.
Parimaid tulemusi ägeda seljavalu ravi juures annab liikumise ja puhkuse vaheldumine. Kui valu intensiivsus on 24 tunni jooksul vähenenud lisa eelmistele harjutustele lisaks. Liikumine hoiab ära lülisamba jäigastumise ja aitab alal hoida lihastoonust ning lihasjõudu.
Ülakeha tõsted
Heida kõhuli ja tõsta käte jõul ülakeha ülesse ja tõuse küünarnikkidele. Püüa selles asendis lõõgastuda. hoides seda asendit kuni 10 sekundit. Lasku alla kõhuli ja lõdvestu.
Järgmine kord püüa tõusta oma keha veidi kõrgemale.
HOIATUS!
Kui harjutuse või asendis olemise ajal valu tugevneb ja võtab suurema ala tuleb liigutuse sooritamine kohe lõpetada, vastasel korral võib haiguslik kahjustus süveneda. Esimese kahe päeva jooksul teostatakse harjutusi kolmel korral kolm korda päevas. Kui valu taandub võib korduste arvu suurendada kuni kümneni.
Selja venitused ja küljepainutused.
Seisa sirgelt käed puusas kalluta selga kergelt taha, surudes abaluud kokku ja tõstes lõuga veidi üles, kuid mitte nii palju, et silmade vaade oleks suunatud lakke Korda kolm korda.
Peale viimast kordust painuta kergelt ette ja tõmba õlad ette.
Küljepainutused.
1. Seisa sirgelt jalad õlgade laiuselt harkis.Painuta ennast külje suunas, libistades samapoolset kätt mööda jalga allapoole. Seda tehes tunned vastasküljes venitust.
2. Korda harjutust kolm korda, seejärel teisele küljele
Kui seda võimaldab valu puudumine eelmise harjutuse sooritamisel , siis asetame jalad risti ja teise käe puusale ja surume puusa teisekülje poole.
NB! Kui küljele painutus suurendab valu seljas või jalas, siis ära tee seda harjutust sellele poolele. Harjutust tee alati valuvabas suunas
Liikumisvõime taastamine
Kui valu on tunduvalt vähenenud peale puhkuse ja kehaliste harjutuste vaheldumist, peaks asuma taastama täielikku liikumisvõimet. Lihaste ,liigeste, ligamentide normaalse seisu ennistamine on väga oluline. Harjutusi on soovitav teha hommikuti ja õhtuti.
Kui ebameeldivad nähud korduvad, tuleks võimlemine katkestada
Tuharatõsted
- Lama selili, jalad põlvest kõverdatud, tallad vastu maad.
- Tõmba tuharalihased pingule ja tõsta puusad maast lahti.
- Tee seda viis korda ja lase end vabaks.
Küljepainutused
- Seisa, jalad õlgade laiuselt harkis,käed tõstetud ülesse.
- Kalluta esmalt ühele ja seejärel teisele küljele.
- Jälgi, et keha ei liiguks kallutuse ajal ette ega taha.
- Tee vaheldumisi viis korda kummalegi küljele
NB! Käed võid ka puusadel hoida.
Ühtviisi oluline on nii liikumisvõime taastamine kui ka see, et umbes kuu aja jooksul peale seljavalude tekkimist hoidutaks pingutustest, mis võik soodustada valude kordumist. Kui liiga kiiresti koormust tõsta võib valuhoog korduda. Ka vähene kehaline treening suurendab ägenemise tõenäosust tulevikus.
Mida teha | Millest hoiduda |
---|---|
Palu arsti kindlaks teha, kas seljavalu pole põhjustatud tõsisemast probleemist | Enne kui austad uute harjutustega, pea arstiga nõu, kas need on sinu seljale täiesti ohutud |
Püüa välja selgitada, mis valuhoo esile kutsus ja muuda oma eluviisi, et valuhoo kordumist tulevikus ära hoida. | |
Peale ägeda valu tekkimist tuleks 24 tundi olla voodis | Loobu ajutiselt spordialadest, mis hõlmavad sagedasi kehapöördeid ja painutusi, näiteks golf, tennis, squash, jalgpall. |
Tee painduvust suurendavaid harjutusi. | |
Jälgi, et rüht oleks hea. | Hoidu harjutustest ja spordialadest, mille puhul lülisambale langeb suur koormus. Ära luba endale vahetult pärast valu taandumist liiga suurt koormust |
Tee regulaarselt sobivaid kehalisi harjutusi | |
Kui sa teed harjutusi kasseti või videokassetti järgi, püüa alati harjutuste juhistest täpselt kinni pidada. |
Arvuti mõju lülisambale.
Tänapäeva tingimustes muutub meie töö iseloom tunduvalt tänu arvutite kasutusele tulemisega. Kui sada aastat tagasi oli kõiki lihasgruppe haarav raske füüsiline töö vajalik inimkonna eksistentsiks, siis tänapäeval on lihaskoormus ümber jaotunud teistele lihasgruppidele.. Istuv töö arvuti taga nagu Trooja hobune: me ei suuda täiel määral tunnetada ohtu organismile.
Loe edasi