Ravivõimalused

Materjalid sellel veebisaidil on üldharidusliku sisuga ja ainult informatsiooniks. Informatsiooni, mida sa loed sellelt veebisaidilt, ei saa asendada meditsiinitöötajaga. Alati tuleb rääkida oma arstiga Teie probleemide diagnoosimiseks ja raviks . 

Iga ravi seab enda ette kaks eesmärki:

  • Eemaldada kiiresti probleem
  • Vähendada riski taaskahjustusele

Harjutused mängivad tähtsat osa mõlema eesmärgi saavutamisel. Palju uuringuid on näidanud, et neil inimestel kes regulaarselt harjutavad tekib märksa harvemini seljaga probleeme.Selleks, et teada milline on õige harjutus konsulteeri spetsialistiga Harjutused stimuleerivad keha loomulike valu hormoone ja tegelikult vähendavad valu tundlikkust  Füsioterapeut  aitab  siin üles ehitada sinu võimlemise programmi ja aitab sind tulevikus vältida selja kahjustusi.Toime tulla alaselja valudega aitab hea nõuanne ja teadmised - see on seljakool.Seljavalude leevendamisel kasutatakse laialdaselt ka medikamente!

Mõned ravimitest on kõrgelt sõltuvust tekitavad! Valuvastased ravimid, mida kasutatakse pikal perioodil on võimelised viima sõltuvuse tekkeni Ükski praeguse aja ravimitest ei ravi seljavalusid, mis on tingitud degeneratiivsetest muutustest. Ravimeid kasutatakse, et kontrollida: valu, põletikku, lihaste spasmi ja unehäireid. Paljud arstid teavad, et narkootilisi valuvaigisteid ei tohi kasutada kroonilise alaselja valude ravis pikka aega. Teisalt ka mittenarkootilised valuvaigistid pikaajalisel kasutusel muutuvad vähe efektiivseteks ja seljavalud ei allu enam ravimite toimele. Ravimitest võib kasutada kortikoidide süstimist lülisambasse. Kuna põletik võib tekitada palju erinevaid probleeme nimmeosa närvidega. Väike kogus kortikosteroid hormooni, viiakse seljaaju luulisse kanalisse. Kortikosteroidid omavad tugevat põletikuvastast toimet ja vähendades põletikku ja turset võib see süst vähendada teie valu ja parandada närvi funktsioneerimist. Süst ei ole aga alati efektiivne. Enamuse suuremate valukeskuste uuringute andmetel on edukuse aste  40%-50%.  Tavaliselt kasutatakse kortisooni süsti juhtudel kui teised mittekirurgilised ravimeetodid on osutunud tulututeks ja üritatakse operatsiooni edasi lükata.
Valik võimalusi, kuidas lahendada teie selja probleeme. Ravi seljavalude korral kõigub kahe äärmuse vahel. Ühelt poolt, et teie selg on terve ja ei vaja erilist ravi, teiselt poolt erakorraline ja keerukas kirurgiline ravi. Iga juhtum on erinev ja ravi peab olema individuaalne igal juhul. Ravi jaguneb kahte suurte rühma:

Konservatiivne ravi – ravi mis sisaldab ravivõimlemist, ravimeid, füsioteraapiat ja teisi mitte-kirurgilisi ravimeetodeid.


Kirurgiline ravi  -  sisaldab endast laminektoomiat, diskotoomiat ja  teatud juhtudel spinaalset fusiooni

Vastavalt valu tüübile soovituslik ravi.

Valu tüüp ​Diagnoos ​Võimalik ravi
​Lihtne seljavalu Lihtne lihaspinge, Lihase spasm,segmentaarne düsfunktsioon​ Nõelravi, TENS , harjutusravi, spinaalsed manipulatsioonid
​Fassettliigese sündroom​ Süsteravi ja stabilisatsioon
​Halvaloomuline pinge​ Süsteravi ja mobilisatsioon
​Istmikunärvi valu​ Närvijuure blokaadid. spetsiifilised harjutused, medikamendid suukaudu
​Põimunud seljavalud​ Spondülolistees​ Fassettliigese süstid, närviblokaadid Stabilisatsiooni harjutused
​Kanduvad seljavalud​ Ravi vastavalt põhjusele
​Lülisamba osteoporoos ​Trikkel punktide süstid, Vertebroblastika
​Mitte õnnestunud operatsioonid Fassettliigese süstid, lülisamba stabilisatsioonid, Närvijuure blokaadid, valuravi
​Närvivalud​ Perifeerne neuralgia​ Perifeersete närvide blokaadid, antidepresandid, antikonvulsandid
​Sümpaatiline valu​ Kroonilised regionaalsed valusündroomid Sümpaatilised blokaadid,​antidepresandid, antikonvulsandid

Konservatiivsete ravimeetodite iseloomustus
Ravimeetodi valik sõltub häire iseloomust ja on hea tulemusega nii ägeda kui ka kroonilise seljavalu korral
Soojaravi - külmaravi.
Protseduuriks sobivad spetsiaalsed paketid, millel on peal kasutamisõpetus, võib kasutada koduseid vahendeid külmkapi jääkambris või sügav-külmikus külmutatud veekotiga või soojenenduskotti soojendami-seks, parafiin-osokeriitravi, liivavanne, sooje(külmi) mähiseid ja -kompresse, plaastreid(pipra-, sinepi jms.), spetsiaalseid soojendavaid või jahutavaid salve-geele-aerosoole.Tavaliselt on pindmise lokaalse soojaprotseduuri kestuseks 30 minutit. Temperatuur sõltub meetodist, tavaliselt 50 kraadi C piires sooja protseduuril ja –2-3 kraadist kuni-25 kraadiC lokaalsel külmaaplikatsioonil. Külmaaplikatsiooni kestus sõltub temperatuurist ja pinna suurusest, tavaliselt 10-30 minutit. Kuna nii sooja- kui külmaaplikatsioon on valu-vaigistava toimega, siis külmaaplikatsioon on eelistatud akuutsetel juhtudel ja sooja eelistatakse kroonilistel valudel. Kui valu on akuutne, siis intensiivne ja kestev soojaprotseduur võib anda valu ägenemist. Niisugustel juhtudel võiks soovitada lühemat soojendamist ja madalamal temperatuuril – 40-42 kraadiC piires. Protseduuri võiks korrata 2-3 korda päevas. Lambiga soojendamisel vabanevad nahk ja pindmised koed pingetest. Parandab ala verevarustust ja kahjustuse paranemist
Külmaravi
Valutavale kohale asetatav külm kott vähendab lihaste kramplike kokkutõmbeid, aitab ära hoida verevalumi ja turse teket

Elektriravi
Mikrolaine ja lühilaine soojendab sügavamal paiknevaid kudesid, vähendavad lihaspinget ja jäikust. Ultraheli lõdvestab lihaseid vähendades kudede turset ja soodustab kudede taastumise protsessi. Valude korral on hea toimega TENS ja diadünaamilised elektriravi protseduurid.

Laserravi
Laserravil on valuvaigistav, põletikuvastane ja desensibiliseeriv toime. Ravi stimuleerib kudede ainevahetusprotsesse, intensiivistab regeneratsiooniprotsesse, parandab mikrotsirkulatsiooni ja intensiivistab immunoloogilisi protsesse. Laserravis kasutatakse nn. pehmeid ( hügieenilisi ) laserkiiri, mis on võimelised tungima kudedesse kuni 7-8 cm sügavusele.

​Laserkiirte toimel:
1.langeb valuretseptorite tundlikkus ( valuvaigistav efekt )
2. paraneb verevarustus ja ainevahetus kudedes, väheneb turse (põletikuvastane efekt)
3. tõuseb vere hapnikusidumisvõime
4. paraneb vereloome
Kõige selle tulemusena vähenevad või kaovad põletiku tunnused ravitavas piirkonnas ( valu, turse ), patsiendi enesetunne paraneb tavaliselt kiiresti. Ravi alguses võib esineda ka kerget ägenemist ( mitte kõigil patsientidel )

TENS ravi
Transkutaannne elektriline närvi stimulatsioon e.TENS
Kasutatakse suhteliselt lühikest impulssi 100-200 mikrosekundit, aga sagedust on võimalik ise varieerida. TENS impulsid on eriti sobivad krooniliste valusündroomide ravis. Selle meetodi erilisus on selles, et TENS voolu jaoks on olemas portatiivsed patareidel töötavad aparaadid, mida on inimestel võimalik muretseda ja mille kasutamist me peame oskama õpetada. Elektroodid kinnitatakse nahale, lisades juhtivuse parandamiseks Õhukese kihi spetsiaalset geeli. Elektroodid vôib asetada otse valutavale kohale, mônikord on raviefekt parem, kui need paigutatakse valupiirkonnast veidi eemale.nn trikkelpunktidele. Elektriimpulsside tugevust on võimalik reguleerida nii, et saavutatakse mee!div kihelustunne. Seanss kestab tavaliselt 20 minutit. Môned inimesed kasutavad seda seadet ka igapäevase tegevuse ajal, kinnitades elektroodid riiete alla. Voolul on hea valuvaigistav toime, kuid probleeme võib tekkida kardiostimulaatoriga patsientidega. Varasemad liberaalsed seisukohad on nüüdseks korrigeeritud ja leitakse, et TENSi vool võib anda kardiostimulaatori töös häireid. Lühikese protseduuri kestusega saab arvestatava valu vähenemise

Normaalne valuaistingu kandumine peaajju

Kuidas toimib

TENS - esimene teooria

​Esimese teooria pooldajad oletavad, et TENS vähendab seljaaju rakkude tundlikkust vigastuskohast või põletikukoldest lähtuvate valuimpulsside suhtes. See takistab valuimpuisside edasikandumist ajju, kus neid tavaliselt tõlgendatakse valuaistinguna. Tulemuseks on valu vähenenud tajumine, vaatamata sellele, et valu pôhjus püsib.

ENDORFIINIDE VABANEMISE STIMULEERIMINE
Teise teooria kohaselt seisneb TENS-i toime valuvaigistava toimega endorfiinide suuremas vabanemises. Endorfiinid on kehaomased ained, mis vabanevad ajus seoses vigastusega, avaldades valuvaigistavat toimet. Arvatakse, et TENS stimuleerib endorfiinide tootmist organismis, mis blokeerivad omakorda valu tajumise ajus. Uuringud on näidanud, et TENS-i kasutajatel on endorfiinide sisaldus organismis raviprotseduuri ajal ja umbes 25 minutit pärast selle lõppu tavalisest tunduvalt kõrgem. Sarnaselt eelmise teooriaga ei mõjuta TENS ka selle versiooni kohaselt valu tekkimise algpõhjust.


KUIDAS TENSI KASUTADA?
On hea, kui fusioterapeut, õde või mõni teine kogenud spetsialist näitab esialgu, kuidas aparaati kasutada.
KELLELE TENS SOBIB?
Paijud inimesed on TENS-ist abi saanud, kuid igaühte see ei aita. Meetodi efektiivsust saab välja selgitada ainuit katsetamise teel. TENS leevendab igasugust valu, kuid kõige tõhusamaks on see seade osutunud järgmistei juhtudei:
Krooniline (pikaajaline) valu, mis teistele vaiuvaigistavateie meetoditele allub halvasti, näiteks nimmevalu
Liigesevalude leevendamine reumatoidartriidi korral
Lihasvaluiikkus
Naha valulik üiitundiikkus, mis esineb tihti pârast vöötohatise põdemist
Tugev menstruatsioonivalu
Kaelast tingitud peavalu

Manuaal meditsiin ja manuaalteraapia

Viimastel aastatel on Eestisse tekkinud väga palju nn. "manuaalterapeute", kes ei oma vastavat erialast koolitust ega ettevalmistust. Veelgi enam, nad ei oma isegi meditsiinilist haridust. Manipuleeritakse kõikjal ja igal juhul.arvestamata millegiga. Manuaalteraapiast on saanud teatud mingi "imeravi". mida rakendavad igast valdkonnast ravitsejad, kes ei oma mingit õigust ja volitusi teostada ravi inimeste peal.

​​​​Loe edasi...

Lülisamba mobilisatsioonid ja liikuvuse parandamine.
Venitused. 
Kerged manipulatsioonid taastavad liigeste liikuvuse, vähendavad lihaspinget ja leevendavad teatud juhtudel valu Lülisammast venitatakse pikisuunas.
​Venitusel on valuvaigistav ja lihaste lõdvestust soodustsv toime

Kehalised harjutused

Kasutatakse kolme liiki harjutusi. Passiivsed liigutused viiakse läbi turse, valu vähendamise ja liikuvuse suurendamise eesmärgil. Isomeetrilisi harjutusi rakendatakse kui teatud liigutus kutsub esile valu ja lihase krampliku kokkutõmbe.Suureks läbimurdeks on liigeste ja lülisamba stabilisatsiooni harjutused Neurac (neuromuskulaarne aktivatsioon) mis annavad. head efekti krooniliste probleemide lahendamisel